Crews 1960s:
Please click on the links below to get to a given crew in any given year, or just scroll through the crews to see them all.
BB = Blue Boat or 2nd boat
1960 - BB
1961 - BB
1962 - BB
1963 - BB
1964 - BB
1967 - BB
President: Margaret Scott (Girton)
Hon. Secretary: Janet Robinson (?)
Treasurer: Catherine Ellis (New Hall)
Date of race: no race
Crew: Blue Boat
Bow: Joan Warren (Newnham)
2: Janet Robinson (Newnham)?
3: Pauline Thorpe (Girton)
4: Gillian Beazley (Newnham)
5: Joan Corser (Girton)
6: Christine Stone (Girton)
7: Margaret Scott (Girton)
Stroke: Susan McCall (Newnham)
Cox:
Coach(es):
President:
Hon Secretary:
Date of race; no race
Crew: Blue Boat
Bow:
2: Susan McCall (Newnham) ?
3:
4:
5:
6.:
7:
Stroke:
Cox:
Coach:
President: Valerie Goldsbrough (New Hall)
Hon. Secretary: Jean Anscombe plus Captains Mary Peckett (Girton?) & Mary Reid (Newnham)
Crew listed below is for the Mays as there was no race against Oxford.
Bow: Valerie R. Goldsbrough (New Hall)
2: Carola H. R. Brotherton (New Hall)
3: Christine Stone (Girton)
4: Margaret E. Hatfield (New Hall)
5: Anne D. Wallis (New Hall)
6: Susan A. McCall (Newnham)
7: Patricia A. M. Ramsay (New Hall)
Stroke: Mary C. Reid (Newnham)
Cox: Jean C. Anscombe (New Hall)
Coaches: N. Crow (Christ’s), Rodney Amor (Pembroke) and Jeremy Alhadeff
Lent term crew (according to Rodney Amor) included Rosamund Hughes (7) and Jean Anscombe rowing at stroke with Mary Peckett coxing.
President: Valerie Goldsbrough (New Hall)
Hon. Secretary: Jean Anscombe (New Hall)
Jennifer Bath (Girton), Ann Richardson (Girton), Mary Reid (Newnham), Anne Wallis (New Hall) and Ann Duff (Girton) were also on the Committee.
Crew listed below is for the Mays 1963 as there was no race against Oxford.
Bow: Valerie R Goldsbrough (New Hall)
2: Margaret E. Hatfield (New Hall)
3: Caroline Jackson (Newnham)
4: E. C. James
5: Anne D. Wallis (New Hall)
6: Ann C. Duff (Girton)
7: Pat A. Ramsey (New Hall)
Stroke: Mary Reid (Newnham)
Cox: Ruth M. Kidd (Newnham)
Coaches: Canon Duckworth and Gordon Simpson
President: Jean C. Anscombe (New Hall) - and later Val Goldsbrough (from May, as Jean Anscombe was ill).
Hon. Secretary: Caroline Jackson (Newnham)
Captains: Ann Wallis (New Hall) and Ann Duff (Girton)
Date of races: Saturday 14th March at Oxford
Result: Cambridge by 1 ¾ lengths in 3 mins 40 secs (over half a mile)
Oxford crew was from Brasenose
Crew: Blue Boat
Bow: Val Goldsbrough (New Hall)
2: Jean Hancock (Newnham)
3: Belinda M. Loftus (New Hall)
4: Ann Duff (Girton)
5: Ann Glithero (New Hall)
6: Susan D. McInnes (New Hall)
7: Caroline H. Jackson (Newnham)
Stroke: Jean Anscombe (New Hall)
Cox: Ruth M. Kidd (Newnham)
Coaches : R. A. Jones (Corpus) and Keith Tovey (Corpus)
President: Ann S. Glithero (New Hall)
Hon. Secretary: Susan McInnes (New Hall)/ Natalka Flemming
Date of races: Saturday 13th March at Cambridge
Result: Cambridge by 2 ½ lengths (as OUWBC caught a crab) in 4 mins 7 secs
Crew: Blue Boat
Bow: Sarah M. Barstow (Hughes Hall)
2: Anne C. Bloomer (Girton)
3: Ruth A. Richardson (New Hall)
4: Elizabeth M. Mount (Girton)
5: Sue J. Thompson (New Hall)
6: Marion E. Rogers (New Hall)
7: Ann S. Glithero (New Hall)
Stroke: M. Anne Hull (New Hall)
Cox: Heather Wallis (New Hall)
Coaches: Canon Duckworth, Michael Miller, Keith Tovey and Jean Anscombe
Date of races: Saturday 13th March at Cambridge
Result: lost rather badly according to Averil Wooton. (Cambridge blew up according to the Daily Express)
Crew: Second IV
Bow: Belinda Loftus (New Hall)
2: Jean/Janet Hughes (Girton)
3: C. Anne Robinson (Newnham)
Stroke: Averil E. Wootton (Newnham)
Cox: Jean Anscombe (New Hall)
Coach: Jim Peachey (St John’s)
President: Anne Hull (New Hall)
Hon. Secretary: Marion Rogers (New Hall)
Captain of Girton: Elizabeth Mount Susan Thompson (New Hall) and Anne Robinson (New Hall) were also on the Committee.
Date of races: Friday 4th March at Oxford
Result: Cambridge by ½ length
Crew: Blue boat
Bow: Julia Champion (Newnham)
2: Anne Hull (New Hall)
3: Marian Longstaff (Newnham)
4: Anne C. Bloomer (Girton)
5: Anne Robinson (Newnham)
6: Penny J. Squire (Newnham)
7: Sue Thompson (New Hall)
Stroke: Marion Rogers (New Hall)
Cox: Helen Worstead (Newnham)
Coaches: Jim Peachey (St John’s), Keith Tovey (Corpus), Bruce McClellan (Selwyn) and Jeremy Holloway (Emmanuel)
Captain: Averil Wootton (Newnham)
Date of races: Friday 4th March at Oxford
Result: Cambridge easily
Crew: Second Boat
Bow: Doreen V. Marshall (Girton)
2: Brenda Shepherd (Girton)
3: Averil E. Wootton (Newnham)
4: Valerie A. Ross (Hughes Hall)
5: Marian Bramley (Girton)
6: Anne P. Scruby (Newnham)
7: Sandra G. Cureton (Hughes Hall)
Stroke: Rosemary Trenchard (Girton)
Cox: Rosemary Wilkinson (Girton)
Coaches: Jim Peachey (St John’s), Keith Tovey (Corpus), Bruce McLellan (Selwyn) and Jeremy D. Holloway (Emmanuel)
President: Anne Robinson (Newnham)
Hon. Secretary: Penny Squire (Newnham)
Treasurer: Sue Thompson (New Hall)
Captains on Committee: Marion Bramley (Girton), Sue Thompson (New Hall) & Marian Longstaff (Newnham)
Date of races: 8th March at Cambridge
Result: Cambridge by 1 ½ lengths
Crew: Blue Boat
Bow: Sue Hawley (Girton)
2: Janet E. Cottrell (Girton)
3: Marian Longstaff (Newnham)
4: Anne P. Scruby (Newnham)
5: Anne Robinson (Newnham)
6: Penny Squire (Newnham)
7: Sue Thompson (New Hall)
Stroke: Marian E. Rogers (New Hall)
Cox: Rosemary Wilkinson (Girton)
Coaches: E. R. Wallace (Fitzwilliam), R. W. Fellowes, G. J. R. Bell and J. D. Holloway (Emmanuel)
YEAR 1966-7
President: Anne Robinson
Date of races: 8th March at Cambridge
Result: Cambridge by 3.5 lengths
Crew: Second Boat
Bow: Chris M Outhwaite (Newnham)
2: R. C. Cottrell (Girton)
3: C. A. Joll (Girton)
4: Beatrice J. Scorer (New Hall)
5: Janet E. Hughes (Girton)
6: Jane E. Shaw (New Hall)
7: Doreen V. Marshall (Girton)
Stroke: Brenda Shepherd (Girton)
Cox: M. A. H. Paterson (New Hall)
Coaches: Bob Wallace ( Fitzwilliam), Keith Tovey (Corpus), and Jeremy D. Holloway (Emmanuel)
President: Penny Squire (Newnham)
Hon. Secretary: Brenda Shepherd (Girton)
Date of races: 13th March at Oxford
Result: Cambridge by 3 lengths
Crew: Blue Boat
Bow: Beatrice J. Scorer (New Hall)
2: Angela H. Lishman (Girton)
3: Anne Tweddle (Hughes Hall / New Hall ?)
4: Jane E. Shaw (New Hall)
5: Sue J. Thompson (New Hall)
6: Penny J. Squire (Newnham)
7: Chris M. Outhwaite (Newnham)
Stroke: Brenda Shepherd (Girton)
Cox: Bambi (Eleanor) Wimett (Girton)
Coaches: George Bell, R. P. Wharton, R. G. Heise and Canon J. N. Duckworth
President: Penny Squire (Newnham)
Captain: Elizabeth Clayton (Girton)
Date of races: 13th March at Oxford
Result: Cambridge by 4 lengths
Crew: Second Boat
Bow: Sidney E. Welch (Newnham)
2: Elizabeth Clayton (Girton)
3: Andrea Helliwell (Girton)
4: C. E. Gill Mobley (Newnham)
5: Celia F. Craven (New Hall)
6: Katie (C. L.) Prince (Newnham)
7: V. D. Nice (Girton)
Stroke: A. M. Webb (Newnham)
Cox: K. K. Kazer (Newnham)
Coaches: M. J. D. Cave, M. D. Dalton, J. R. Vaizey, N. G. West and V. Whiteley
President: Beatrice Scorer (New Hall)
Hon Secretary: Angela Lishman (Girton)
Treasurer: Elizabeth Clayton (Girton)
Date of races: Wednesday 12th March at Cambridge
Result: Cambridge by 1 ½ lengths
Crew: Blue Boat
Bow: C I (Katie) Prince (Newnham)
2: Celia Craven (New Hall?)
3: S. Jane Stiff (New Hall)
4: Sidney E. Welsh (Newnham)
5: Beatrice J. Scorer (New Hall)
6: W. Elizabeth Pickering (Hughes Hall)
7: C. E. Gill Mobley (Newnham)
Stroke: Angela H. Lishman (Girton)
Cox: Susan D. Hawley (?Girton)
Coaches: P O’Hear, P D Matthewman, and R P Wharton
Date of race: Wednesday 12th March at Cambridge
Result: Cambridge by 3 ½ length
Crew: Second crew (IV)
Bow: Pat Fosh (University)
2: Eliane le Brun (Engineering Dept.)
3: Janet Hillier (Hughes Hall)
Stroke: Susan Carter (New Hall)
Cox: Susan Murray?
Coaches: A.G.Wasserman, A. P. H.Worden, C. P. Bom.